malciez@wp.pl | Telefon: 607 764 107

Kanał Augustowski Perła Gminy Płaska
KANAŁ AUGUSTOWSKI - PERŁA GMINY PŁASKA

   KANAŁ AUGUSTOWSKI to bezcenne, unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Stanowi świadectwo wysokiego kunsztu technicznego i realizatorskich umiejętności polskich inżynierów wojskowych i cywilnych.
   Kierownikiem robót pierwszego etapu budowy Kanału był podpułkownik Ignacy Prądzyński, późniejszy generał z powstania listopadowego.W latach międzywojennych Kanał Augustowski stał się niemałą atrakcją turystyczną jako malowniczy krajobrazowo szlak kajakowy, żeglarski i komunikacji statkami pasażerskimi.Tak też jest do dzisiaj.
   Piękno Kanału Augustowskiego możemy podziwiać z punktu wodnego co obecnie jest jedną z najmilszych form spędzania czasu na naszych terenach. Trasa Kanału Augustowskiego przebiega przez Białobrzegi, a następnie przez Augustów, skąd prowadzi przez jeziora i stawy: Necko, Białe, Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe i Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek.
   Jeden z głównych szlaków wodnych,które warto przepłynąć przepływa przez 8 głównych śluz.Są to: Śluza Gorczyca (śluza znajdująca się najbliżej naszej wsi), Śluza Paniewo( największa Śluza dwukomorowa na szlaku wodnym), Śluza Perkuć, Śluza Mikaszówka, Śluza Sosnówek, Śluza Tartak, Śluza Kudrynki i Śluza Kurzyniec.
   Oferujemy Państwu możliwość zorganizowania spływów kajakowych Kanałem Augustowskim. Jest to jedno z niezapomnianych wrażeń gdyż walory,cisza oraz spokój Kanału Augustowskiego i Puszczy Augustowskiej pozwoli Państwu na miłe spędzenie czasu. Serdecznie zapraszamy aby samemu przekonać się o pięknie naszej okolicy.