malciez@wp.pl | Telefon: 607 764 107

Studzieniczna - Sanktuarium

Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej

   Z pewnością będąc w Płaskiej musicie również zawitać do jednego z najpiękniejszych Sanktuariów Maryjnych na Podlasiu. Studzieniczna jest położona nad jeziorem ( które nosi taką samą nazwę ) - kilka kilometrów od Augustowa. Nazwa Sanktuarium pochodzi od studni, w której według legendy płynie uzdrawiająca woda. Podobno pomaga na wszelkie schorzenia oczu.
   Miały tutaj miejsce również objawienia Matki Boskiej w XVII wieku. Współcześnie jest miejscem kultu maryjnego diecezji ełckiej.
   W Studzienicznej odnajdziecie Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cudowną studnię o której wspominałem już wcześniej, a także Kapliczkę Maryi Panny ( na pobliskiej wyspie ). W murowanej Kapliczce na Wyspie umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który w 1995 roku został ukoronowany koronami papieskimi.
   Tuż obok kapliczki znajduje się studnia z wodą o cudownych właściwościach, która przyciąga wilu Katolików do Studzienicznej. Do Kapliczki prowadzi droga zbudowana w 1920 roku. Kapliczka położona jest na wyspie i z każdej strony otoczona jest wodą Jeziora Studzieniczne.
   Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowany został w XIX wieku. Jest to budynek o prostej budowie, jednak wnętrze zaprojektowano tak, aby było wszechstronne i piękne. Doskonale udało się połączyć budowniczym te dwie kwestie.
   Wewnątrz znajdziecie Państwo trzy ołtarze, ale wzrok przykuwa coś zupełnie innego - żyrandole wykonane...z rogów Łosia!
   W 1999 roku Sanktuarium w Studzienicznej odwiedził Papież Jan Paweł II. Jak zapewne pamiętają wszyscy mieszkańcy, wypowiedział tutaj owe słowa: "Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni".
   Podczas tej wizyty Papież odbył również rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej, a na pamiątkę tej wizyty utworzono specjalny szlak JP2, który można przebyć pieszo lub rowerem - do czego oczywiście zachęcamy Turystów.
   Na pamiątkę tej wizyty powstał pomnik Papieża Jana Pawła II na Wyspie umiejscowiony na tle Jeziora Studzieniczna.
      Niżej możecie obejrzeć kilka zdjęć ze Studzienicznej!